Thursday, July 2, 2015

درس 94 : چند نکته مهم درباره ی پاکسازی
 چند نکته مهم درباره ی پاکسازی

از: یوگانی

به اعضای جدید توصیه می شود دروس را از ابتدا شروع کنند، زیرا ممکن است که دروس قبلی پیش نیاز درس اخیر باشند.

هدف از تمرینات پیشرفته ی یوگا این است که مهمترین روش های یوگا را به ساده ترین وجهی عرضه کند تا شما بتوانید یک برنامۀ منظم روزانه برای تمرینات معنوی خود تنظیم و دنبال کنید، بدون اینکه به برنامۀ زندگی شما لطمه وارد شود. روشی که در اینجا بکار گرفته شده روشی قدم به قدم است و مانند ساختن خانه به کمک  آجر است. در این روش شما خودتان تصمیم می گیرید که چه موقع با توجه به برنامه ی زندگی و توانایی هایتان تمرین جدیدی را اضافه کنید. هر آجر به تنهایی یک تمرین ساده است. وقتی 2 ، 3 ، 4 ، یا 10 آجر داشته باشید، باز هم  ساده است، به شرط آنکه تمرینات را سریع اضافه نکرده باشید. هدف ما تمرین ساده و زندگی راحت است، با سرورآگاهی خالص که بطور مستمر در زندگی روزانه جریان یابد، و تمام شبانه روز و همه ی روزهای هفته تجربه شود.

آنچه که در همه ی تمرینات انجام می دهیم این است که به سیستم عصبی مان این فرصت را می دهیم که گرفتگی های قدیمی تلنبار شده را که جلوی تجربه ی دائمی حقیقت درونی مان یعنی سرور را گرفته است پاکسازی کند.

این کار نوعی خانه تکانی است که در سیستم عصبی ما صورت می گیرد. تجربیاتی که در طول جریان پالایش بیرون می آید می تواند بسیار لذت بخش یا ناراحت کننده باشد. تا زمانی که ما تمرینات روزانه را بطور مرتب انجام می دهیم، این پاکسازی بدون توجه به تجربیات ادامه پیدا می کند.

این نکته بسیار مهم است که ما بین تمرینات و تجربیات ناشی از آنها فرق بگذاریم. این امر بخصوص از آن  جهت مهم است که ما داریم کندالینی را تحریک می کنیم، و ممکن است که بعضی حس های اکستاتیک داشته باشیم یا تصاویر دلپذیر ببینیم. بنابراین در اینجا لازم است به نکاتی اشاره شود تا بدانیم وقتی چنین تجربیاتی پیش می آید چکار کنیم.

اگر داشتید تنفس ستون مهره ای انجام می دادید، و در دم وقتی به طرف چشم سوم بالا می رفتید، ایشتا یا انسان متعالی انتخابی شما – مسیح، کریشنا، موسی، محمد، مریم مقدس،......--  سوار بر ارابه ی طلایی چهارنعل بسوی شما آمد و ازشما خواست که سوار شوید و با او به گردش بروید، چکار می کنید؟  به سادگی بازدم می کنید و در ستون مهره ها پایین می روید. به عبارت دیگر جانب تمرینی را که داشتید انجام می دادید می گیرید. اگر ارابه با انسان متعالی شما با نفس پایین آمد چه بهتر، اگر نه اشکالی ندارد، ما نه تصاویری را که در تمرین می بینیم بزور از ذهن بیرون می کنیم و نه به آنها مشغول می شویم. فقط جانب تمرینی را که داریم انجام می دهیم می گیریم. اگر این تصاویر واقعی باشند تا مدتها، هم در تمرین و هم در بیرون تمرین با ما خواهند ماند. ایشتای شما می داند که دارید تمرین می کنید، و صبر می کند تا بعد از تمرین شما را به گردش ببرد. این تمرین هاست که چنین موقعیتی برای شما ایجاد کرده که چنین تجربیاتی را در سیستم عصبی در حال باز شدن تان داشته باشید. همیشه این مطلب را بیاد داشته باشید، و اجازه ندهید که تجربیات حواس شما را از تمرینی که باعث بدست آوردن این تجربیات شده پرت کند. اگر در تمرینات تان ثابت قدم باشید، تجربیات شما روز به روز بزرگتر می شود، و در نهایت هرگز شما را رها نمی کند. شما انسان ایده آل تان را با فرشتگان همراهش تمام روز در کنار خود حس خواهید کرد. این تمرینات است که تجربیات  بهتر می آورد، نه خود تجربیات.

اگر داشتید یانی مودرا کامباکا انجام می دادید، و دیدید که نور الهی دارد از چشم سوم تان بیرون می زند و همه ی وجودتان را پر می کند، و نور همچنان در حال بیشتر شدن است، و می خواستید تعداد بیشتری یانی مودرا انجام دهید تا بیشتر لذت ببرید، چکار باید بکنید؟ به تعداد دفعاتی که معمولاً انجام می دادید اکتفا می کنید. شاید اگر خیلی برایتان لذت بخش بود یکبار بیشتر انجام بدهید. اما بخاطر داشته باشید که وقتی چنین تجربیاتی پیش می آید خیلی احتمال دارد که در تمرین زیاده روی کنید، و بعد ببینید تا چند روز دارید از درون کباب می شوید، چون در تمرین زیاده روی کرده اید. سیستم عصبی هر کس در هر سطح معین تنها مقدار معینی از پالایش را می تواند تحمل کند. اگر قبل از اینکه عصب ها آماده باشند فشار زیادی به آنها وارد شود، ممکن است که از درون بسوزید، درست مثل اینکه در آتش باشید. جهنم نیست، اما ممکن است که چنین حسی را به شما بدهد. علتش این است که مقدار زیادی انرژی زودتر از موقع آزاد شده است. همیشه بطور تدریجی کار پالایش را انجام دهید تا سفری دلپذیر داشته باشید، و توانایی خود را برای انجام دراز مدت تمرینات پیشرفته ی یوگا به خطر نیندازید. انجام تمرینات به اندازه ی مناسب در طولانی مدت می تواند شما را به سوی روشن بینی هدایت کند. آنگاه شما در نور و سرور غرق می شوید بدون اینکه احساس سوختگی بکنید. حالت سوختگی در اثر پالایش زیاده از حد پیش می آید. پالایش و پاکسازی سیستم عصبی کاری نیست که یک شبه صورت گیرد.

با اینکه مدیتیشن معمولاً روند ملایم وسرورآمیزی دارد، یعنی سیستم عصبی را در سکوت عمیق مستقر می کند و گرفتگی ها را به صورت عمومی برطرف می کند، با این وجود گاهی تجربیات قدرتمندی بهمراه دارد. وقتی در طول مدیتیشن افکار و حس های مختلف، بیقراری و عواطف منفی، اکستسی، نور یا تصاویر گوناگون داشته باشیم، به سادگی به مانترا برمی گردیم. ما برای بدست آوردن تجربه ی خاصی مدیتیشن نمی کنیم. تنها تجربه ی ما از دست دادن مانترا و بازگشت به آن است. اگر ما به روال ساده ی تمرینات مان وفادار بمانیم، وقتی که در بیرون تمرینات هستیم، در موقع غذا خوردن، دوش گرفتن، پیاده روی، یا در هرجای دیگر می توانیم مهمان بهشتی مان را همراه ببریم. همه جا بجز در تمرینات مان. اگر داشتیم در طول تمرین آنها را می دیدیم، و متوجه شدیم که حواسمان از مانترا، پرانایاما، یا شمارش تعداد یانی مودرا پرت شده، بهترین کار این است که به تمرینی که داشتیم انجام می دایم برگردیم.

یکی از کلمانی که گاهی اوقات در موقع بحث درباره ی تمرینات به آن برخورد می کنیم "انتظارات" است. همه ی ما در زندگی انتظاراتی داریم. می خواهیم بیشتر داشته باشیم، یا به این یا آن خواسته برسیم. اگر ما تکنیک باکتی را بکار بگیریم، می توانیم انرژی این انتظارات را تغییر شکل داده و در مسیر گرایش بیشتر به انجام تمرینات روزانه هدایت کنیم. اگر انتظارات ما مربوط به تصاویری باشد که در موقع تمرینات می بینیم، یا تجربیاتی که در این مواقع پیش می آید، با آنها مثل افکار و حس های دیگر برخورد می کنیم، و به سادگی به تمرینی که داشتیم انجام می دادیم برمی گردیم. این روش درست و مؤثر پالایش و پاکسازی درونی است. ما با دنبال کردن این روش چیزی را از دست نمی دهیم، و همه چیز بدست می آوریم.

استاد در درون شماست.        

 

No comments: